ארגונים בינלאומיים

הפדרציה היהודית בקנדה, הפדרציות הקנדיות והקהילות השונות הינם תורמים אינטגרליים במערכת הפילנטרופית העולמית התומכת ביהודים נזקקים ברחבי העולם. כל חבר ברשת זו של ארגונים בינלאומיים מהווה גורם חשוב ומרכזי בפיתוח ושימור הקהילה היהודית בעולם.

 

הפדרציה היהודית בקנדה והפדרציות הקנדיות הינן חלק מברית מיוחדת עם הסוכנות היהודית בישראל (JAFI), הג'ויינט (JDC), קרן היסוד (KH-UIA) והפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA). פעילות משותפת בין ארגונים אלו ובהינתן ניסיונם והתמחותם, מספקת הטבות רבות ערך לקהילה היהודית בקנדה.

 

כל קשר בין הארגונים השונים טומן בחובו הזדמנויות שונות ויתרון משמעותי לפדרציות הקנדיות ובכך מאפשר לקנדה לקחת חלק הן במערכת הצפון אמריקאית והן במערכת הבינלאומית. הסוכנים הבינלאומיים הינם:

הסוכנות היהודית

הסוכנות היהודית לארץ ישראל, אשר נוסדה ב-1929, משמשת כגוף מרכזי של המגבית הקנדית שמטרתה להוציא לפועל את המנדט הקנדי הניתן לה. הסוכנות שואפת לעורר השראה ביהודים מרחבי העולם ליצור קשר עם יהודים אחרים, מסורתם ואדמתם ולחזק אותם ליצור עתיד יהודי איתן וישראל חזקה.

 

הסוכנות היהודית מקיימת את משימתה על ידי יצירת קשרים חזקים וזאת בעזרת יצירת חוויות שונות בישראל לנוער; מתן עזרה בעלייה לאלו הרוצים להפוך את ישראל לביתם; לעורר יהודים צעירים מישראל ומרחבי העולם לעסוק באקטיביזם חברתי תוך חיבורם האחד עם השני והחדרת הערך היהודי, תוך פניה לצורכי אוכלוסיות נזקקות בישראל; חיבור יהודים מברית המועצות לשעבר לשורשיהם היהודיים; חילוץ יהודים ממדינות עויינות ויישובם מחדש בישראל; וכן לשמש כמזור הראשון ליהודים בישראל וברחבי העולם.

 

ב-2011 הסוכנות היהודית הסיטה את פעילותה המרכזית לאחד מהאתגרים החשובים ביותר העומדים בפנינו כבני אדם- חיזוק הזהות היהודית בצעירים הן בפזורה והן בישראל. ואכן, הפתרונות לאתגרים אלו מבית ומחוץ העומדים בפני יהודים מרחבי העולם תלויים בהחייאת תחושת הקהילה, אשר התקהתה עם השנים.

הג'ויינט - וועדת החלוקה המאוחדת של יהדות אמריקה

מאז 1914, הג'ויינט (JDC) נתן ביטוי בבמה הבינלאומית לרעיון כי כל היהודים ערבים זה לזה. כיום, הג'ויינט פועל ביותר מ-70 מדינות אשר היו חלק מברית המועצות לשעבר, מרכז ומזרח אירופה, אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית. הארגון פועל כחלק מקהילות יהודיות צפון אמריקאיות ואחרות לצורך הצלת יהודים בסכנה, מתן עזרה לאילו במצוקה, החייאת קהילות יהודיות ברחבי העולם וכן לעזור לישראל להתגבר על הקשיים החברתיים של קבוצות האוכלוסייה הפגיעות ביותר.

 

בישראל, השותפים האסטרטגיים של הג'ויינט, כדוגמת הממשלה וסוכנים מקומיים, עוזרים למדינה היהודית לפתח פתרונות ממשיים בנושאי עוני וחיזוק קבוצות נזקקות, כולל נוער בסיכון ומבוגרים, בעלי מוגבלויות ועולים חדשים. נכון להיום, שיתוף הפעולה בין הפדרציות היהודיות בקנדה ובין הג'ויינט עוסק בעיקר במתן עזרה ברווחה חברתית לאוכלוסייה המבוגרת והענייה המונה כ-3,600 איש במולדובה.

קרן היסוד

קרן היסוד בשותפות עם הקהילה היהודית הבינלאומית, פועלת לקידום הנושאים הנמצאים על סדר היום של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית, בדגש על קידום אוכלוסיות חלשות; קידום נוער שוליים; עידוד עלייה; יישום פעולות הצלה; וחיבור יהודים צעירים בפזורה לישראל ולתרבות היהודית.

 

קרן היסוד פועלת גם ביצירת תוכניות להבאת קבוצות תורמים המעוררים השראה בקרבם. דוגמאות לכך ניתן למצוא בכנס המנהיגות הבינלאומי (ILR), כנס תורמים ממעלה ראשונה וכן את הפורום אשר מהווה גרסה צעירה של כנס ILR בגילאים 25-40.

מנהיגות הפדרציה הקנדית מיוצגת בוועד המנהל וחבר המנהלים של קרן היסוד. מנהיגים של הפדרציות הקנדיות הינם חלק מנציגי קרן היסוד בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית.

הפדרציה היהודית של צפון אמריקה (JFNA)

הפדרציה היהודית של צפון אמריקה עוזרת לקהילות יהודיות ברחבי העולם לעמוד בצרכיהן, על ידי כך שהן מספקות מנהיגות, מוצרים ושירותים המחזקים את יכולותיהן של הקהילות הצפון אמריקאיות, מתנדביהן ומומחיהן לשרת ולהנהיג את הקהילות. מגבית קנדה מניבה תועלת מפרויקטים ושירותים המפותחים בפדרציה היהודית הצפון אמריקאית וכן שולחת נציגים לפרויקטים רבים כדון האספה הכללית והכנס הבינלאומי של האריה של יהודה.

שותפים בינלאומיים נוספים כוללים:

מעל 25 שנה, קרן רש"י פועלת נמרצות למען הפיכת חזון השגשוג הישראלי למציאות תוך ההבנה כי חזון זה שואב את כוחו מהחברה בה כל פרט יכול לנצל את הפוטנציאל הטמון בו, ללא קשר למצע עליו גדל. בכדי לתרגם את החזון למציאות ממשית, הקרן מתמקדת באורים הפריפריאליים בישראל- גליל, נגב ושכונות מקופחות בתוך ערים מרכזיות- היכן שההישגים נמוכים, ההזדמנויות לפיתוח עצמי או שינוי חברתי מצומצמות. הגדש מושם על ילדים, בני נוער ומבוגרים צעירים- הדור עליו עתיד ישראל מבוסס.

 

ארגון אורט העולמי (WORLD ORT) פועל לקידום אוכלוסייה יהודית בתחומי ההשכלה וההכנה לעבודה; לספק לפרטים מרחבי העולם את הכישורים והידע הנחוץ להתמודד עם אתגרי החיים; לעודד יעילות כלכלית, ניידות ותחושת שייכות תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. ארגון אורט פועל בשיתוף פעולה עם הפדרציה היהודית של צפון אמריקה, הסוכנות היהודית, הג'ויינט נוסף על ארגונים יהודיים רבים אחרים ומוסדות השכלה במטרה להנגיש את ההשכלה למי שצריך.